Ebook zabawy sensoryczne Ebook 3 motoryka mala ebook zabawy ruchowe
Sprawdź nasze ebooki z pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu
       
do kasy suma: 0,00 zł

Świadome rodzicielstwo. Jak się bawić z małym dzieckiem?

14.jpg

Zabawy z małym dzieckiem

Wspólna zabawa z dzieckiem to jedna z najważniejszych czynności, która buduje wspólne relacje z maluchem. Zaangażowanie rodzica jest tu niezwykle istotne, bo stymuluje dziecko do rozwoju. Dzięki interakcji z dorosłą osobą zabawa ma szansę nie tylko rozwijać się, ale i nabrać odpowiedniego znaczenia. Powodów z resztą, dla których warto bawić się z dziećmi, jest bardzo dużo. Niestety wielu z rodziców nie ma pojęcia, w jaki sposób to robić. W tym artykule dowiecie się, jak się bawić z niemowlakiem, czy jak się bawić z dwuletnim dzieckiem. Dowiecie się również, dlaczego jest to tak istotne!

Sprawdź nasze e-booki z kreatywnymi zabawami dla dzieci:
https://www.zabawydokawy.pl/kategoria/ebooki

Jak się bawić z noworodkiem?

Zabawę z dzieckiem rozpocznij najwcześniej, jak się da, czyli jeszcze na etapie znajdowania się dziecka w brzuchu matki. Jeśli nie jesteś pewien, jak się bawić z dzieckiem w brzuchu, nie stresuj się. To bardzo proste. Wiedząc to, będziesz też doskonale wiedział, jak się bawić z noworodkiem, czy też jak się bawić z 3-miesięcznym dzieckiem. Na początek pomyśl o wykorzystaniu zmysłów dziecka. Kiedy noworodek będzie aktywny, pokazuj mu kolorowe zabawki oraz włączaj relaksacyjną muzykę. Muzyka z resztą może towarzyszyć waszym zabawom jeszcze w czasie ciąży, bowiem malec reaguje znakomicie na dźwięki. 

Stymulowanie maluszka bodźcami z zewnątrz jest bardzo ważna dla rozwijania się dziecka. Im bardziej zróżnicowane bodźcowanie, tym lepiej, bo maluch ma pełniejszy trening zmysłów. Pamiętaj jednak, że zabawa z tak malutkim dzieckiem nie powinna trwać dłużej niż kilka – kilkanaście minut, po których dzidziuś musi koniecznie odpocząć. Taka zabawa, zakończona odpoczynkiem zapewnia lepszy rozwój połączeń nerwowych w mózgu maluszka.

Kiedy rozpocząć zabawę z noworodkiem?

Zabawę z noworodkiem rozpocznij już około 2 tygodnia po urodzeniu. Z każdym tygodniem możesz wydłużać zabawę z nim o kolejnych kilka minut. Jak się bawić z noworodkiem? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie łączyć ze sobą różnych aktywności. Jeśli włączasz dziecku muzykę, nie próbuj stymulować go w inny sposób, np. grzechotką, czy karuzelką. Do każdej z tych zabaw maluszek musi przyzwyczajać się stopniowo. Uważaj zatem, by nie przebodźcować swojego dzidziusia.

Propozycje zabaw

Zabawa w rozpoznawanie rysów

Pochylaj się nad maluszkiem jak najczęściej, by mógł rozpoznawać Twoje rysy twarzy. Noworodek ma bardzo słaby wzrok – rozróżnia światło oraz ciemność, oraz przedmioty, które znajdują się w bardzo bliskiej odległości od niego. Pochylaj się zatem nad swoim maluszkiem zawsze, gdy przechodzisz obok niego. Jeśli masz zamiar zdrzemnąć się obok malucha, połóż się obok niego w łóżku, by dzidziuś mógł oglądać Twoją twarz. Dobrym pomysłem na zabawę z noworodkiem jest także głaskanie dziecka po głowie, śpiewanie mu kołysanek oraz włączanie kołysanek. Są to zabawy, które dają dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają nawiązać więź emocjonalną.

Jak się bawić z 3-miesięcznym dzieckiem?

3-miesięczne dziecko możesz aktywizować poprzez pokazywanie mu książeczek. Możesz zacząć zabawę nawet z noworodkiem, pokazując mu książeczki czarno-białe. Od około 4 tygodnia życia dziecko zaczyna widzieć ostro, rozróżniając też kilka kolorów, tzn. czerwony, żółty, zielony oraz pomarańczowy. Zanim jednak nastąpi ten etap, dziecko widzi w czarno-białych kolorach. Około 3 miesiąca życia wprowadź książeczki kontrastowe wykorzystujące kolory, a także powieś nad łóżeczkiem kolorowe dekoracje, karuzelkę, itp. ozdoby, za którymi dziecko będzie wodzić wzrokiem oraz które spróbuje chwycić rączką.

Zabawy z 3-miesięcznym maluchem powinny skupiać się przede wszystkim wokół doskonalenia umiejętności, które rozwijają się w tym czasie. To ważne z uwagi na rozwój emocjonalny malucha, który stymulowany rozwija się szybciej oraz pełniej. 3-miesięczny maluch jest w stanie wodzić wzrokiem za przedmiotem bez poruszania główką, a także podnosić główkę i utrzymać ją w tej pozycji oraz zaczynają się ich pierwsze próby z przewracaniem się na brzuszek z pleców. To także okres, w którym zauważycie pierwsze oznaki koordynacji oko-ręka.

Jak się bawić z dzieckiem 6-miesięcznym

Dziecko w wieku 6-9 miesięcy, podobnie jak i młodsze, do zabawy potrzebuje przede wszystkim swojego rodzica, który będzie go odpowiednio stymulował. Wykorzystaj w pełni potencjał malucha, zarówno ten ruchowy, jak i umysłowy i emocjonalny. Sięgaj po przedmioty codziennego użytku do zabawy, jak i po dedykowane maluchom zabawki, by rozwijać je na wszystkich możliwych płaszczyznach. 

Bawcie się dźwiękami, wystukując na garnkach rytm za pomocą drewnianych łyżek. Ćwiczcie koordynację ręka – oko, pozwalając maluchowi brać do ręki małe piłeczki i wrzucać je np. do miski. Pomagajcie dziecku rozwijać się twórczo, a jednocześnie próbować nowych rzeczy. Jak się bawić z dzieckiem, by udało się osiągnąć taki cel? Idealne do tego są wszelkiego rodzaju jadalne masy. Możesz przygotować maluchowi np. ugotowany, kolorowy makaron o różnych kształtach i długościach. Dziecko będzie się nim bawić, sklejając i rozklejając, lepiąc, etc., a przy okazji od czasu do czasu chętnie popróbuje. To rozwiązanie, które jest idealne do uczenia się nowych smaków, konsystencji, koloru, zapachów, etc., bo możecie w ten sposób wprowadzać maluchowi różne dania.

Dlaczego wspólna zabawa z dzieckiem jest taka ważna?

Skoro wiecie już jak się bawić z dziećmi w domu, musicie też koniecznie wiedzieć, co daje wspólna zabawa. Oto najważniejsze powody: 

  • budujecie i wzmacniacie emocjonalną więź z dzieckiem
  • pozwalacie dzieciom testować różne pomysły i rozwijać swoją wyobraźnię
  • dziecko uczy się umiejętności społecznych
  • dziecko uczy się, że jest ważne i wartościowe

Zabawa z noworodkiem i niemowlakiem – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli nie do końca wiesz jak się bawić z niemowlakiem, warto zapamiętać kilka istotnych porad psychologów. Przede wszystkim nie traktuj zabawy ze swoim dzieckiem jak zadania, które macie do odrobienia. Zabawa ma być tylko zabawą. Cel, czyli nauczenie dziecka konkretnych umiejętności przyjdzie z czasem, sam. Twoje zadanie to wspomaganie dziecka w jego rozwoju, obserwowanie maluszka, a także próba naśladowania go, chociażby poprzez ton głosu, czy postawę ciała. Pamiętaj, aby zachęcać dziecko do próbowania wykonania różnych rzeczy, dzięki czemu dodasz mu odwagi i pewności siebie. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie przyspieszyć rozwoju dziecka. 

Rozwój dziecka

Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, a nabycie każdej umiejętności wymaga czasu. Dlatego też pamiętaj, że zabawa ma być zawsze tylko zabawą i nie powinna wywoływać u nikogo frustracji. Ani u Ciebie, ani też u Twojego maleństwa. Twój maluch potrzebuje zabawy, która odbywać będzie się w tempie dostosowanym do jego potrzeb oraz umiejętności. I co równie istotne, małe dziecko, nie jest w stanie utrzymać koncentracji na jednej czynności przez długi czas. Mowa tu nie tylko o niemowlętach, ale i o kilkuletnich dzieciach, przez co warto dobrze o tym pamiętać! Dlatego by wiedzieć, jak się bawić z dzieckiem w domu, przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że musi być to zabawa, która jest rozrywką z nastawieniem na sygnały, które wysyłane są przez maluszka. 

Pamiętaj

W waszej relacji konieczne jest wspieranie dziecka w jego rozwoju. Dlatego też chwal swojego malca jak najczęściej. Wzmocnisz w ten sposób pomysły dziecka, a także jego twórcze pomysły. Ta zasada dotyczy dzieci w każdym wieku, od niemowlęcego, po nastolatka. Każdy z nas bowiem potrzebuje takiego wsparcia i takiej akceptacji, która dodaje skrzydeł i pomaga w ciągłym rozwoju i doskonaleniu się. Dzięki wspieraniu maluszków zachęcasz swoją pociechę do eksperymentowania, poszukiwania własnych rozwiązań, a tym samym utwierdzasz malca w przekonaniu, że uczenie się nowych rzeczy to nie powód do frustracji. 

Nie 

Twój maluch uczy się poprzez tego typu zabawę radzenia sobie z nowymi sytuacjami, rozwiązywania ich, a także uświadamia sobie, że celem zabawy nie jest bycie perfekcyjnym. Ważne, aby podczas zabawy z dzieckiem nie poddawać go ocenie, nie poprawiać, etc. Najpiękniejszym sposobem na to, jak bawić się z niemowlakiem jest po prostu bycie otwartym na jego potrzeby i pokazywanie, że jego zachowanie i sposób, w jaki coś robi, jest akceptowany przez rodzica. Doceniaj pomysły maluszka, jego pozytywne zachowania, sposób jego myślenia, a także wszelkie podejmowane przez dziecko próby, by rozwiązać problem, jaki dostosowany jest w zabawie do jego wieku i umiejętności. Ćwicz z maluszkiem jego koncentrację, wytrwałość oraz kreatywność i nie zapominaj, aby budować jego pewność siebie. W ten sposób zdecydowanie uda Ci się wychować młodego i mądrego życiowo oraz szczęśliwego człowieka. 

Najchętniej kupowane
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium