Ebook zabawy sensoryczne Ebook 3 motoryka mala ebook zabawy ruchowe
Sprawdź nasze ebooki z pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu
       
do kasy suma: 0,00 zł

Jak się bawić z dzieckiem w brzuchu

12.jpg

Budowanie więzi z dzieckiem

Ciąża to niesamowity czas w życiu. W tym niezwykłym okresie możliwe jest budowanie relacji pomiędzy mamą a dzieckiem poprzez wspólną zabawę. W jaki sposób bawić się z dzieckiem w brzuchu? To bardzo proste. Zdrowo rozwijające się w brzuchu matki dziecko ma od pewnego momentu ukształtowany słuch, wrażliwe jest więc na dźwięki. Z tego powodu zaczyna ono reagować na nie i co równie ważne, potrafi także odpowiadać na dotyk. To wszystko sprawia, że możecie wcielać w życie zabawy, dzięki którym budowana jest silna więź, która łączy mamę i dziecko. I to jeszcze przed jego przyjściem na świat. Poznajcie kilka z nich.

Sprawdź nasze e-booki z kreatywnymi zabawami dla dzieci:
https://www.zabawydokawy.pl/kategoria/ebooki

Masuj swój brzuch

Pierwszym zmysłem, jaki rozwija się u dziecka, jest zmysł dotyku. Wiele ciężarnych kobiet instynktownie często dotyka swojego brzucha, gładząc go i delikatnie masując. I jest to czynność jak najbardziej wskazana, która wzmacnia relację matka – dziecko. Dziecko bardzo szybko zaczyna odczuwać w brzuchu swojej matki napór wód płodowych na swoje ciało. Z czasem, wraz z rozwijaniem się płodu, maluch staje się coraz większy, przez co zaczynają docierać do niego także bodźce dotykowe z zewnątrz. Warto wówczas jak najczęściej masować brzuch, by w ten sposób budować poczucie bliskości. 

Dobrze, jeśli czynność tę robi nie tylko sama kobieta, ale i partner, a wykorzystanie kosmetyków hipoalergicznych, które są przeznaczone dla kobiet ciężarnych, dodatkowo pomaga zrelaksować się ciężarnej. To jednak niejedyne możliwości związane z wykorzystaniem zabawy z dzieckiem, z wykorzystaniem dotyku. Możliwe jest nawet, że Twoja dłoń trafi na dłoń malucha! Ale do rzeczy. Kiedy ciężarna matka wyraźnie odczuwa już ruchy swojego dziecka, może pobawić się z nim w sposób bardzo wyraźny i namacalny. Kiedy dziecko kopnie, dotknij delikatnie miejsce, w którym odczułaś ruch dziecka. Dzięki temu dziecko spróbuje dotknąć tego samego miejsca kolejny raz. Czasem wystarczy kilka prób w odstępie kilku dni, by udało się osiągnąć zamierzony cel i poczuć na swojej ręce przyłożonej do brzucha rączkę maleństwa.

Jak się bawić z dzieckiem w brzuchu? Mów do niego czule

Jak już wspomniane zostało wcześniej, dość szybko u malucha będącego w brzuchu rozwija się zmysł słuchu. Dlatego psychologowie zalecają, aby jak najczęściej rozmawiać z maluchem. I niech to robi zarówno mama, jak i ojciec dziecka, bo świetnie buduje to relacje zarówno między partnerami, jak i tworzy silną więź między całą trójką. Już w 16 tygodnia ciąży dziecko zaczyna reagować na dochodzące do niego dźwięki z otoczenia. 

Z pewnością Twój maluch czuć będzie się doskonale, jeśli będziesz czule do niego mówić i dotykać swojego ciążowego brzucha. Opowiadaj, o czym dusza zapragnie, od mówienia mu, jak bardzo jest kochany, na opowiadaniu bajek skończywszy. To sprawi, ze odprężycie się oboje! Co równie ważne – dzięki temu, że często mówisz do swojego nienarodzonego jeszcze maleństwa, zapamięta ono Twój głos i instynktownie rozpozna go urodzeniu się.

Zabawy ze światłem

Około 27-tygodniowy płód jest w stanie rozróżniać światło dzienne od światła sztucznego. Warto wykorzystać tę umiejętność maleństwa do zabawy z nim. Jak bawić się z dzieckiem w brzuchu z wykorzystaniem tej umiejętności? Otóż jest to dość proste. Do tego celu wystarczy Ci latarka. Jest to zabawa, którą można zacząć od chwili, gdy zaczniesz odczuwać wyraźnie ruchy dziecka w swoim brzuchu. Polega ona na tym, by przykładać do brzucha załączoną latarkę i delikatnie nią przesuwać wzdłuż ciążowego brzucha. Dzięki temu będziesz mieć okazję poczuć ruchy dziecka, bo będzie ono próbowało przemieszczać się za światłem. 

W ten sposób możesz bawić się z dzieckiem nie tylko Ty, ale i starsze rodzeństwo, czy tata dziecka. Sprawi to frajdę każdemu, kto odczuje ruchy maluszka. Co daje taka zabawa? Przede wszystkim jest to aktywność, która zapewnia pozytywne emocje. Dzięki nim budowana jest więź pomiędzy uczestnikami zabawy a oczekiwanym nowym członkiem rodziny. To także sposób na to, by stymulować maleństwo, które znajduje się w brzuchu. Pamiętajcie jednak, że w tej zabawie musicie być bardzo ostrożni i delikatni, by nie wystraszyć malucha. Dlatego też światło musi być przykładane do brzucha delikatnie i przesuwane bardzo powoli.

Puszczaj dziecku muzykę

Jak jeszcze możesz bawić się z nienarodzonym dzieckiem? To także sposób na to, jak się bawić z noworodkiem. Warto rozpocząć tę zabawę od około 4 miesiąca ciąży, kiedy płód w widoczny sposób rozpoczyna reagować na dźwięki zewnętrzne. Oznacza to, że słyszy muzykę, której słuchają rodzice, czy głosy osób z najbliższego otoczenia. Dlatego też jak najwięcej słuchaj ulubionej muzyki. Pozytywny wpływ na malucha ma przede wszystkim słuchanie muzyki klasycznej, co potwierdziły liczne badania. Jednak warto też przećwiczyć śpiewanie dziecku kołysanek. 

Nic nie działa na malucha tak kojąco, jak głos mamy, dlatego też warto byś odświeżyła sobie kilka kołysanek z dzieciństwa. Z pewnością ta umiejętność przyda Ci się po urodzeniu maluszka! Śpiewanie do brzucha nie tylko buduje więź z dzieckiem, ale i pozwala wyczuć, które piosenki pobudzają malucha, a które działają na niego uspokajająco. To jednak nie koniec zalet śpiewania. Warto, bo w ten sposób przygotujesz też swoje ciało, a konkretnie przeponę, do zbliżającego się porodu.

Zabawy ze starszym rodzeństwem

Jak przygotować emocjonalnie starsze rodzeństwo na pojawienie się malucha? Możesz bawić się z nimi w malowanie swojego brzucha. Taka zabawa odpowie Ci nie tylko na pytanie jak się bawić z nienarodzonym jeszcze maluchem, ale jak się bawić z dzieckiem, które oczekuje na narodziny młodszej siostry lub młodszego brata. Na czym polega zabawa? Dziecko za pomocą farb do malowania twarzy (koniecznie hipoalergicznych) maluje na brzuchu mamy kształt ciała malucha. Może, zamiast tego również przyozdobić brzuch przy pomocy wzorów i kolorów, tworząc w ten sposób efektowny obraz na brzuchu mamy. Ta aktywność pozwoli dziecku cieszyć się bliskością zarówno z oczekiwanym rodzeństwem, jak i z mamą.

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem od najwcześniejszych chwil?

Zabawa z dzieckiem jest bardzo istotna dla rosnącego w brzuchu matki malca. Skupienie się na nim oraz na jego potrzebach, da maleństwu poczucie czułości, bezpieczeństwa oraz miłości, tak potrzebnej każdemu człowiekowi. Warto pamiętać, że nastrój matki ma wpływ na samopoczucie dzidziusia, a dodatkowo już w łonie matki dziecko nabiera pewnych przyzwyczajeń oraz nawyków. To niezwykle istotne, bo dzięki zabawie z maluszkiem będziesz tworzyć z nim niesamowitą więź. Zabawę możesz rozpocząć bardzo szybko – w 19 tygodniu ciąży Twój malec zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki. Około 25 tygodnia zaczyna reagować na bodźce dotykowe, zaś mniej więcej od 27 jest w stanie rozróżnić światło dzienne, od światła sztucznego. Wykorzystaj tę wiedzę i ciesz się z bycia w ciąży maksymalnie, jak tylko jest to możliwe.

Zabawy płodu z mamą – etapowe budowanie więzi

Zabawa z dzieckiem w brzuchu to sposób na stymulowanie maluszka oraz na budowanie więzi, jaka łączy dziecko i jego mamę. Ale więź ta budowana jest w sposób stopniowy, a zacząć można robić to jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim trymestrze istotne znaczenie dla płodu odgrywać będzie nastrój, w jakim znajduje się mama maluszka. Dziecko odczuwa stany emocjonalne matki, począwszy od radości, poprzez smutek i niepokój. Dzięki zachodzącym w ciele matki procesom biochemicznym emocje odczuwane są także przez maleństwo. 

Ostatni trymestr ciąży jest najbardziej emocjonujący z punktu widzenia matki, bowiem zabawy z maluchem wywołują wyraźne interakcje maluszka. Dziecko zaczyna komunikować się ze swoją mamą poprzez ruchy. Maluch odpowiada na głos swojej matki, na dotyk, światło, a nawet na tempo, w jakim porusza się mama. Dlatego też tak istotne jest, aby komunikować się z dzieckiem w sposób werbalny, by maluszek miał możliwość oswojenia się z głosem swojej mamy, co przydatne będzie podczas porodu, a także już po porodzie. Proste zabawy z maluchem sprawiają, że będzie on czuł się bezpieczny. Po narodzinach dzięki głosowi i zapachowi, maluszek szybko zidentyfikuje swoją mamę.

Najchętniej kupowane
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium